Choď na obsah Choď na menu
 


ANJELSKÝ VODOPÁD

9. 2. 2018

VENEZUELSKÁ VYSOČINA - DIABLOVA HORA

 

Keď americký letec Jimmy Angel v roku 1935 letel ponad džungľu vo Venezuele a hľadal zlato, zbadal zvláštnu horu, potom aj vodopády, ktoré ho svojou veľkosťou zaujali tak, že sa o dva roky neskôr vrátil k tomuto miestu, aby si ho z bližšia preskúmal. No jeho lietadlo havarovalo a skončilo v bahne. Jedenásť dní sa snažil aj s posádkou dostať sa odtiaľ, až prišli k vodopádom. Tam Jimmy síce zlato nenašiel, ale objavil najvyšší vodopád na svete, ktorý sa potom pomenoval podľa neho - Anjelský vodopád.

Tento vodopád je 18 krát vyšší než Niagarské vodopády.  Padá z výšky 1054 metrov z rovného a trávnatého vrcholu s názvom Diablove hory. Voda sa najskôr rúti 807 metrov dole na skalnatú rímsu a potom po ďalších 172 metrov dopadá do 152 metrov širokého jazierka.

Daždivý prales je v tejto oblasti tak hustý a neprechodný, že je prakticky nemožné dostať sa do blízkosti vodopádu pešo. V období dažďov, kedy hladina riek sa zdvihne, sa dá k Diablovej hore priplávať. Ináč po celý rok je vodopád vidieť iba z lietadla.

Diablova hora, alebo Auyan Tepui, ako ju miestny ľudia volajú, je stolová hora, ktorá vznikla asi pred 65 miliónmi rokmi pohybom zemskej kôry smerom hore. Vrchol bol dlhé roky pod vplyvom počasia sa menil na rôzne praskliny a jamy. Tam sa zhromažďuje dažďová voda a ta potom padá medzi skalami do hlbokej priepasti.

Je súčasťou Národného parku Canaima, ktorý patrí do Svetového dedičstva ENESCO.

Takže teraz si pozrieme video

  https://www.youtube.com/embed/7q4YTpa3Bwg

 

príjemné sledovanie úžasného filmu praje

tulák peťo z tramtárii - sLOVEnsko

---------------------------------------------------------------

EŠTE JEDE KRÁSNY BONUS

Video je v novom systéme H4K, síce neviem čo to je, bolo tam niečo ako poznámka v zátvorke, že ultra HD, ale obraz je čistý, plastický a skoro 3-rozmerný. Skôr len v ppsx, v nom v H4K - úžasné živé snímky. To sa písalo pri videu čo som našiel v meilovej pošte. Možno na to treba iný monitor, ale mne sa to video páči také aké je na mojom monitore a tak som ho sem vložil..

 2016 Rewind: Amazing Places on Our Planet in 4K Ultra HD (2016 in Review) - YouTube 

 

 

surprise  

 

  

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Nádhera

HHzH,11. 2. 2018 20:34

Nádherné video, zabudla som dýchať ... :)

Re: Nádhera

peťo tulák,12. 2. 2018 5:05

To ma teší, že aj ty si sa pridala Helka a pozrela si to video, no viem, že si to nakoniec rozdýchala keď si mi tu aj niečo napísala. Ďakujem :-)

vodopad

oluskaprokopova@centrum.sk,10. 2. 2018 18:01

prekrasne ako cela nasa priroda, len sa treba zastavit a poobzerat okolo seba. Vdaka aj tym ludom ktori to objavili a natocili potesili urcite vela ludi

Re: vodopad

peťo tulák,10. 2. 2018 19:28

A ty si potešila zas mňa, že si našla chvíľku a využila ju na to video vodopádu. Hej, je prekrásny a keďže ľudia čo to nafilmovali sa pochválili, chcel som, aby sa to šírilo ďalej...

Vodopád

Petr z Valašska,9. 2. 2018 19:11

Vodopád je krásný a jak se tak tříští o skály, dolú padá už jen mlha, krerá zese dělá hezkou duhu ve slunci. Taky hezky nafilmované z dronu...
A jsem zvědavý, jestli tu tento příspěvek zůstane nebo zase zmizí...

Re: Vodopád

peťo tulák,10. 2. 2018 4:30

Tak ďakujem Peťo a ako vidíš, teraz tu tvoj komentár je. Videl som v tv bedni dokument o tom vodopáde a tak som bol rád, keď sa mi v mejlovej pošte objavilo toto video a okamžite som ho sem vložil, preložil český text do našej reči a podelil sa s príspevkom, nech to vidí čo najviac ľudí....