Choď na obsah Choď na menu
 


ZÁMČISKO

21. 10. 2012

Written by Záhorácká tuačová kancelárija, Milan Hollý   
Saturday, 06 October 2012 01:00
Podľa SCK cyklotrasa začína na Záhorskej cyklomagistrále v lokalite Bresty. Pokračuje cez obec Radimov do obce Unín až na jej koniec. Odtiaľto po spevnenej ceste stúpa pod vrchol Zamčisko, kde sa neskôr pripojí na penetrovanú cestu, ktorá schádza na Záhorskú cyklomagistrálu nad obcou Vieska

 

My štartujeme pri kaštieli v Holíči ktorý bol vyhlásený národnou kultúrnou pamiatkou v roku 1970. Jeho dnešný neskorobarokový výzor je výsledkom prestavby renesančnej protitureckej pevnosti na reprezentačné letné sídlo c.k. rodiny Habsburgovcov. Trojpodlažná obytná budova, pôdorysne riešená do tvaru písmena U je obohnaná mohutným dvojnásobným systémom hradobného múru a priekopy, za ktorými pokračoval rozsiahly ohradený park zlikvidovaný po roku 1919. Pokračujeme na veterný mlyn zvaný „Povjetrnák“. Je kamenný, trojpodlažný a podpivničený. Postavený bol koncom 19. storočia. Mlieť sa v ňom prestalo po prvej svetovej vojne. 

 

Cez záhradkársku oblasť Kamenica smerujeme na Budkovany a popri rybníku po peknej cykloceste. Budkovany par domov a areál družstva ktorý treba obísť a to zľava po úzkom chodníku, alebo sprava po poľnej ceste. Pred obcou Radimov je pekná kaplnka a tu sa pripájame na trasu vedúcu na Bresty. Teraz pokračujeme podľa mapy, ale nie až do Unína ako je uvedené. Pred Unínom pri soche sv. Jána Nepomuckého odbočíme a stúpame na Zámčisko.

 

Zámčisko 434 m je archeologická lokalita. Podľa povesti tu žil panovník ktorý mal synov Radima, Unina, a Radoša. Na základe toho vznikli obce Unín, Radimov a Radošovce, Studňa v Hoštákoch je pútnické miesto.

 

Zo Zámčiska pomerne prudko klesáme a pri poľovníckej chate odbočíme doľava k Hoštátskej studničke, tiež nazývanej studnička lásky a to preto že je cieľom častých návštev pacientov z neďalekých liečebných kúpeľov Smrdáky. A teraz už len Vieska  a Radošovce.

 

Do Holíča môžeme pokračovať cez Dubovce, Popudinské Močidlany, peknou cyklocestou na Trnovec a okolo veterného mlyna v Holíč. Pre MTB vyznávačov sa odporúča trasa cez Viešťanské vinohrady okolo sv.Víta na Dubovce.

 

Trasa:    Holíč, kaštieľ – Veterný mlyn – Budkovany – Radimov – Zámčisko – Vieska – Radošovce – Dubovce – Popudinské Močidlany – Trnovec - Holíč

Dĺžka trasy:         36 km

Údaje o trase:

Doporučené mapy: Záhorie – Považie / VKU Harmanec/, 4cykloregio

označenie: zelená

dĺžka trasy: 12,517 km

prevýšenie: 234/251 m

náročnosť: šport

 

 

 Doporučujem, mám to prešlapané pešo i na bicygli a nie raz.

 

pfč : tramtária + falkworld - sLOVEnsko

 

 

 

 

 


 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.