Choď na obsah Choď na menu
 


KAM NA VÝLET

1. 10. 2011
Written by Záhorácká tuačová kancelárija, Milan Hollý   
Saturday, 01 October 2011 00:00

Dnes ponúkame typickú cyklotrasu cez vinohrady tak ako ju môžeme poznať napr zo susednej Moravy kde je 1200 km vyznačených vinárskych cyklotrás. U nás sa môžete pokochať pamiatkami Holíča a Skalica ale hlavne si môžete typické vinohradnícke „budy“   

 

Štartujeme pri kaštieli v Holíči ktorý bol vyhlásený národnou kultúrnou pamiatkou v roku 1970. Jeho dnešný neskorobarokový výzor je výsledkom prestavby renesančnej protitureckej pevnosti na reprezentačné letné sídlo c.k. rodiny Habsburgovcov. Trojpodlažná obytná budova, pôdorysne riešená do tvaru písmena U je obohnaná mohutným dvojnásobným systémom hradobného múru a priekopy, za ktorými pokračoval rozsiahly ohradený park zlikvidovaný po roku 1919. Pokračujeme na veterný mlyn zvaný „Povjetrnák“. Je kamenný, trojpodlažný a podpivničený. Postavený bol koncom 19. storočia. Mlieť sa v ňom prestalo po prvej svetovej vojne.

Pokračujeme smer Prietržka. V obci poza kostol, okolo cintorína smerujeme do vinohradníckej oblasti, cez lokalitu  Vrádište a ďalej na Skalicu. Množstvo vinohradníckych búd sa tiahne z oblasti Prietržky cez Vrádišťskú oblasť až po Skalicu.V niektorej „Skalickej búde“ (vinohradnícky dom) môžeme ochutnať známy Skalický rubín - červené víno zmeska Frankovky a Portugalu a Skalické trdlo – trdelník, prvý potravinársky výrobok na Slovensku s EU certifikáciou krajovej špeciality. Po pravej strane dominuje golfový areál

Skalica bola slobodné kráľovské mesto a s hodnotením „Skalica je pjekné mjesto“ sa dá plne súhlasiť. Pamiatková zóna zahŕňa 6 kostolov s dominantou Františkanskeho kláštora, výrazná je Románska rotunda sv. Juraja z 13. storočia a priľahlá Kalvária, odporúčame aj návštevu Záhorského múzea. Najväčšia vinotéka v meste sa nachádza v areály  Františkánského kláštora. Tiež sa tu pečie aj slávne Skalické trdlo.

 


Skalica je starobylé, historické, kráľovské mesto s mnohými stavebnými pamiatkami. Poľnohospodárstvo a vinárstvo bolo v centre záujmu obyvateľov mesta.  V Skalici sa vinič začal pestovať pravdepodobne už v druhej polovici 15. storočia a táto stáročná tradícia je živá dodnes. Na svahoch chotára mesta je rozosiatych niekoľko stovák vinohradov, v ktorých sa pestuje veľké množstvo odrôd červeného i bieleho vína. Z neho šikovní skalickí vinohradníci a vinári vyrábajú kvalitné víno, ktoré môže smelo konkurovať najlepším slovenským i zahraničným vínam .

 

Trasa:    Holíč, kaštieľ – Veterný mlyn – Trnovec – Prietržka – Vinohrady - Skalica

Dĺžka trasy:         km

Údaje o trase:

Doporučené mapy: Záhorie – Považie / VKU Harmanec/

Certifikovane zariadenia Vitajte cyklisti: www.vitajtecyklisti.sk

 

Last Updated on Tuesday, 27 September 2011 07:38

  pfč - tramtária + falkworld - sLOVEnsko

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

tak nabudúce niekedy...

helen,9. 10. 2011 12:15

...mi daj vedieť a vytiahni ma z tych panelových izieb niekde vonku

Re: tak nabudúce niekedy...

peťo tulák,21. 3. 2013 6:36

...najskôr musíš byť FIT!!!!!